Pascha - serwis o liturgii
    Forum o liturgii
    Dokumenty o liturgii
Konstytucja o liturgii świętej
Mszał Rzymski online
Wprowadzenie do Mszału Rz.
Liturgia Godzin - brewiarz
Wprowadzenie do Lit. Godz.
Instr. Inaestimabile Donum
> inne dokumenty o liturgii św.

    Dzisiejsza liturgia
      okr. Narodzenia Pańskiego
Liturgia dnia na komórkę
Patroni dnia dzisiejszego
Dzisiejsza liturgia słowa
Teksty Liturgii Godzin na dziś
Komentarze liturgiczne
Msze święte - kiedy, gdzie?

    Varia - dodatki
Słownik Terminów Liturgicznych
Biblioteka - księgi i książki
Najpopularniejsze modlitwy
Materiały multimedialne online
Odnośniki do stron n/t liturgii
Formularze asysty w liturgii
Obrzędy mszy w różnych jęz.

    Czy wiesz, że...

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /capax/gora.txt on line 83

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /capax/gora.txt on line 225

    Szybki kontakt

Napisz do nas:
redakcja@pascha.org.pl

    Polecamy stronę

    Pascha » Czytelnia liturgiczna » Teksty o liturgii
Obrzędy pokoju
Michał Wsiołkowski

Znamy panującą na świecie sytuację polityczną. Wiemy o toczących się wojnach. Nieraz zadajemy sobie pytanie: "ale co my możemy zrobić?". Popularna odpowiedź to: "nic; jesteśmy bezradni". Otóż okazuje się, że nie do końca. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić jest modlitwa. Możemy, a nawet powinniśmy się modlić za ludzi, których nie wypełnia miłość, a czasem przepełnia nienawiść oraz za istnienia, ginące w czasie różnego rodzaju konfliktów. Doskonałym momentem na taką modlitwę jest msza święta. Podczas każdej Ofiary kapłan w imieniu całego ludu prosi Boga: "Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem". Do tej modlitwy włączamy się, wspólnie odpowiadając wymownym "amen".

Kolejną czynnością, jakiej wymaga od nas bieżąca sytuacja jest szerzenie pokoju. W Modlitwie Pańskiej mówimy: "przyjdź Królestwo Twoje". To nie tylko wyrażenie nadziei na raj, ale także chęci szerzenia tego królestwa tu, na ziemi. Symbolem tej naszej gotowości szerzenia pokoju jest znak pokoju przed komunią świętą. Początkowo chrześcijanie wymieniali między sobą pocałunki pokoju - kobiety między kobietami, mężczyźni między mężczyznami. Gest ten wyrażał ich czystą miłość i bezwarunkową akceptację podstawowej zasady chrześcijan: miłujcie się. Wraz z ewolucją liturgii, znak pokoju został zredukowany do obrzędu, obowiązującego jedynie duchowieństwo. Na szczęście, Sobór Watykański II w odnowionej liturgii przywrócił powszechność znaku pokoju. Dziś przekazują go między sobą wszyscy wierni, zgromadzeni na Uczcie.

Ważne jest, iż nie wypowiadają oni przy tym żadnych słów. Dialog, który przed Soborem następował między celebransem, a osobą, której przekazywał znak pokoju: "Pokój z tobą" - "i z duchem twoim" jest wypowiadany wcześniej, w liczbie mnogiej: "Pokój Pański niech zawsze będzie z wami" - "i z duchem twoim". Dlatego nie stosuje się ani wyżej wymienionych, ani innych, jak np. "pokój nam wszystkim" słów po wezwaniu "przekażcie sobie znak pokoju". Prawo zachowania dialogu przysługuje jedynie duchowieństwu, choć nie jest to uzasadnione. Rozróżniamy trzy podstawowe formy znaku pokoju: pocałunek w prawe ramię, nałożenie rąk na ręce - stosowane w prezbiterium - oraz uścisk dłoni. W Polsce powinno się stosować przede wszystkim ukłon w kierunku najbliżej stojących osób lub uścisk dłoni.

Kiedyś opowiedziano mi następującą - dodam: autentyczną - historię. Otóż podczas mszy świętej pewien kapłan namawiał gorąco wiernych do zaangażowanego udziału w przekazywaniu znaku pokoju, poprzez podanie ręki. Po mszy zgłosił się do zakrystii mężczyzna, który stwierdził, że nie życzy sobie, by nauczano wiernych takiego postępowania. Dlaczego? Bo on nie wie, czy ludzie obok niego umyli ręce...

Postarajmy się wcielać w codzienne życie zasadę miłujcie się, a wyrazem gotowości do stosowania jej niech będzie głębokie spojrzenie w oczy i przekazanie autentycznej miłości bliźniemu, stojącemu obok.


Wprowadzenie pochodzi ze strony Diakonii Liturgicznej na os. Oficerskim w Krakowie.


wydrukuj artykuł   skomentuj artykuł   poleć znajomym

Prześlij nam uwagi o stronie!  Wpisz je poniżej i naciśnij Enter

    Powiązane tematycznie
Obrzędy wstępne mszy świętej
Modlitwa znaku krzyża świetego
Pozdrowienie Pan z wami
Spowiedź powszechna
Przygotowanie darów ofiarnych
Modlitwa eucharystyczna
Obrzędy pokoju mszy św.
Obrzędy komunii św. we mszy

    Zobacz także
Teskty w serwisie Pascha.org.pl
Dokumenty Kościoła dotyczące liturgii


redakcja@pascha.org.pl      informacje o serwisie
Copyright © 2000-2004 Beczka.net. Wszelkie prawa zastrzeżone