Pascha - serwis o liturgii
    Forum o liturgii
    Dokumenty o liturgii
Konstytucja o liturgii świętej
Mszał Rzymski online
Wprowadzenie do Mszału Rz.
Liturgia Godzin - brewiarz
Wprowadzenie do Lit. Godz.
Instr. Inaestimabile Donum
> inne dokumenty o liturgii św.

    Dzisiejsza liturgia
      okr. Narodzenia Pańskiego
Liturgia dnia na komórkę
Patroni dnia dzisiejszego
Dzisiejsza liturgia słowa
Teksty Liturgii Godzin na dziś
Komentarze liturgiczne
Msze święte - kiedy, gdzie?

    Varia - dodatki
Słownik Terminów Liturgicznych
Biblioteka - księgi i książki
Najpopularniejsze modlitwy
Materiały multimedialne online
Odnośniki do stron n/t liturgii
Formularze asysty w liturgii
Obrzędy mszy w różnych jęz.

    Czy wiesz, że...

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /capax/gora.txt on line 83

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /capax/gora.txt on line 225

    Szybki kontakt

Napisz do nas:
redakcja@pascha.org.pl

    Polecamy stronę

    Pascha » Czytelnia liturgiczna » Teksty o liturgii
Modlitwa eucharystyczna
Michał Wsiołkowski

Dary zostały przyniesione do ołtarza. Przygotowano kielich, chleb i wino. Czas na modlitwę eucharystyczną. Modlitwą eucharystyczną nazywamy tę część mszy świętej, która zaczyna się dialogiem "Pan z wami" - "i z duchem twoim" - "w górę serca" - "wznosimy je do Pana"..., a kończy uroczystym "amen" przed modlitwą "Ojcze nasz". Główną jej ideą jest dziękczynienie za zbawcze dzieła Boże i wielbienie Ojca Niebieskiego przez Chrystusa w Duchu Świętym.

W modlitwie eucharystycznej liturgia Ofiary osiąga swój szczyt. Jest to moment kulminacyjny mszy świętej. Jest najważniejszą ze wszystkich modlitw podczas mszy. Odmawianie modlitwy eucharystycznej należy do kapłana, gdyż on, in persona Christi, czyli jakby w zastępstwie Chrystusa, sprawuje Najświętszą Ofiarę. Wierni natomiast biorą w niej udział poprzez aklamacje i odpowiedzi. Kapłan odmawia ją w pierwszej osobie liczby mnogiej; my; w imieniu wszystkich zgromadzonych, a nawet całego Kościoła.

Od średniowiecza modlitwę eucharystyczną odmawiał kapłan po cichu, naturalnie po łacinie. Taka blokada przed usłyszeniem jej i zrozumieniem przez wiernych była wyrazem szacunku dla tej szczególnej chwili. Dopiero Sobór Watykański II w latach 60. XX wieku zniósł obydwie zasłony. Od czasów Grzegorza Wielkiego (VI wiek) do Vaticanum II jedyną modlitwą eucharystyczną była Kanon Rzymski - długa, bogata, przepiękna modlitwa. Dziś zalecany jest on na niedziele, święta, uroczystości, choć u nas stosowany jest bardzo rzadko.

Ostatni sobór wprowadził trzy nowe modlitwy: drugą - o charakterze nowotestamentalnym, wzorowaną na kanonie Hipolita Rzymskiego. Jest ona stosunkowo krótka i często stosowana w dni powszednie; trzecią, opisującą działanie Trójcy Świętej w historii zbawienia - jest ona bardziej przejrzysta, zalecana na niedziele i święta oraz czwartą - zawierającą jasny zarys historii zbawienia. Nowy mszał przyniósł dalsze wzbogacenie: sześć nowych modlitw. Wśród nich są: piąta modlitwa eucharystyczna i trzy modlitwy przystosowane do mszy z udziałem dzieci, w których uwzględniono wiek, i stopień przystosowania uczestników do udziału w Najświętszej Ofierze. Odpowiednio dobrane słownictwo ma pomóc dzieciom w czynnym uczestnictwie i przygotować je do pełnego udziału we mszy dla wszystkich. Modlitwy dla dzieci podkreślają ojcostwo Boga. Wśród nowych modlitw są także dwie modlitwy o Tajemnicy Pojednania. Stosuje się je w mszach o Krzyżu świętym, o Pojednaniu i w Wielkim Poście.

Choć modlitwa eucharystyczna to ogromne bogactwo treści, aby była naprawdę naszą modlitwa, musimy w niej aktywnie uczestniczyć. Po pierwsze, trzeba uważnie słuchać słów kapłana. Po drugie, nie można traktować ich jako monolog księdza, ale włączyć w nie swoje serce. Łatwo jest wyłączyć się podczas słuchania. Może dobrym postanowieniem na wielki post byłaby deklaracja aktywnego uczestnictwa w modlitwie eucharystycznej?


Wprowadzenie pochodzi ze strony Diakonii Liturgicznej na os. Oficerskim w Krakowie.


wydrukuj artykuł   skomentuj artykuł   poleć znajomym

Prześlij nam uwagi o stronie!  Wpisz je poniżej i naciśnij Enter

    Powiązane tematycznie
Obrzędy wstępne mszy świętej
Modlitwa znaku krzyża świetego
Pozdrowienie Pan z wami
Spowiedź powszechna
Przygotowanie darów ofiarnych
Modlitwa eucharystyczna
Obrzędy pokoju mszy św.
Obrzędy komunii św. we mszy

    Zobacz także
Teskty w serwisie Pascha.org.pl
Dokumenty Kościoła dotyczące liturgii


redakcja@pascha.org.pl      informacje o serwisie
Copyright © 2000-2004 Beczka.net. Wszelkie prawa zastrzeżone