Pascha - serwis o liturgii
    Forum o liturgii
    Dokumenty o liturgii
Konstytucja o liturgii świętej
Mszał Rzymski online
Wprowadzenie do Mszału Rz.
Liturgia Godzin - brewiarz
Wprowadzenie do Lit. Godz.
Instr. Inaestimabile Donum
> inne dokumenty o liturgii św.

    Dzisiejsza liturgia
      okres zwykły
Liturgia dnia na komórkę
Patroni dnia dzisiejszego
Dzisiejsza liturgia słowa
Teksty Liturgii Godzin na dziś
Komentarze liturgiczne
Msze święte - kiedy, gdzie?

    Varia - dodatki
Słownik Terminów Liturgicznych
Biblioteka - księgi i książki
Najpopularniejsze modlitwy
Materiały multimedialne online
Odnośniki do stron n/t liturgii
Formularze asysty w liturgii
Obrzędy mszy w różnych jęz.

    Czy wiesz, że...
Spotkałem się z wersją, że kanony do koncelebry podaje się koncelebransom przed prefacją. Uważam, że to ma sens, bo wtedy... czytaj dalej

    Szybki kontakt

Napisz do nas:
redakcja@pascha.org.pl

    Polecamy stronę

    Pascha » Czytelnia liturgiczna » Teksty o liturgii
Spowiedź powszechna
Michał Wsiołkowski

Adwent to czas słuchania. Słuchania głosu Boga. Adwent to czas pokuty i nawrócenia. A sakramentem nawrócenia jest właśnie sakrament pokuty. "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" - tymi słowami Jezus ustanowił sakrament pojednania.

Na początku każdej mszy świętej, po słowach "Pan z wami" następuje akt pokuty. Kapłan rozpoczyna go zazwyczaj słowami: "Uznajmy przed Bogiem, że jesteśmy grzeszni". Musimy uświadomić sobie, że jesteśmy grzeszni i wspólnie wyznać to Bogu i sobie nawzajem. Akt ten ustawia nas na właściwym miejscu: należymy do ludu grzeszników, jednakże uświęconych przez Chrystusa. Ów akt pokuty nie może zastąpić w żadnym razie spowiedzi indywidualnej, koniecznej, aby kapłan mógł nam udzielić Bożego przebaczenia. Ale że nie każdy grzech powoduje śmiertelne zerwanie z Bogiem, oczyszczamy się ze słabości, chwilowych odejść, które On spala w ogniu Swej miłości.

Nie chodzi tu więc o przeprowadzenie błyskawicznego rachunku sumienia w chwili ciszy, która nastanie po wezwaniu - chodzi o to, by prosić Boga o łaskę _uznania własnej grzeszności i łaskę żalu z tego powodu. Pomyślmy o modlitwie o pokój, którą zanosimy podczas każdej Mszy świętej - szczególnie dzisiaj, 14 grudnia. "Nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem" - w tej formule również uznajemy, że jesteśmy grzeszni, ale wyznajemy także świętość Kościoła.

Czwarta modlitwa eucharystyczna, którą dziś będziemy zanosić do Boga, która jest jednym wielkim dziękczynieniem, zawiera całą historię zbawienia grzeszników. Kiedy zdamy sobie sprawę z wielkości naszych grzechów, zdamy sobie również sprawę z ogromu miłości Boga.

Po chwili milczenia wszyscy razem odmawiają publiczną modlitwę. Formy są cztery. Pierwsza, jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych, to Spowiadam się.... Nie mówimy: przyznaję się sam przed sobą, ale "spowiadam się". Komu? Najpierw Bogu. Spowiadam się i wam, bracia, i siostry (czyli Kościele Boży). Bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Wszystkie sfery ludzkiej wolności, rozumu, aktywności zostają oczyszczone. Następna część to modlitwa błagalna, skierowana najpierw do Maryi, później do wszystkich aniołów i świętych, na których promieniuje niewidzialna wspaniałość Boga, w końcu do wszystkich braci i sióstr, znanych i nieznanych, którzy są Kościołem, o modlitwę do Boga za naszą duszę. Druga forma, bardzo piękna, tworzona jest przez wersety psalmów, śpiewane na przemian przez celebransa i wiernych: "Zmiłuj się nad nami, Panie. Bo zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie. Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje. I daj nam swoje zbawienie". Obydwie formy kończy kapłan słowami: "Niech się zmiłuje nad nami Bóg Wszechmogący i odpuściwszy nam grzechy doprowadzi nas do życia wiecznego". Tak więc kapłan siebie również uznaje za grzesznika, używając zaimka "nam".

Trzeci akt pokutny, którego przykład dziś usłyszymy, to trzy wezwania do Boga, w tym wypadku do Chrystusa - uznanie naszego grzechu i pełne ufności błaganie do miłosierdzia Bożego. Właśnie uznanie naszego grzechu i pełne ufności błaganie do miłosierdzia Bożego to sens aktu pokuty.


Wprowadzenie pochodzi ze strony Diakonii Liturgicznej na os. Oficerskim w Krakowie.


wydrukuj artykuł   skomentuj artykuł   poleć znajomym

Prześlij nam uwagi o stronie!  Wpisz je poniżej i naciśnij Enter

    Powiązane tematycznie
Obrzędy wstępne mszy świętej
Modlitwa znaku krzyża świetego
Pozdrowienie Pan z wami
Spowiedź powszechna
Przygotowanie darów ofiarnych
Modlitwa eucharystyczna
Obrzędy pokoju mszy św.
Obrzędy komunii św. we mszy

    Zobacz także
Teskty w serwisie Pascha.org.pl
Dokumenty Kościoła dotyczące liturgii


redakcja@pascha.org.pl      informacje o serwisie
Copyright © 2000-2003 Beczka.net. Wszelkie prawa zastrzeżone