Pascha - serwis o liturgii
    Forum o liturgii
    Dokumenty o liturgii
Konstytucja o liturgii świętej
Mszał Rzymski online
Wprowadzenie do Mszału Rz.
Liturgia Godzin - brewiarz
Wprowadzenie do Lit. Godz.
Instr. Inaestimabile Donum
> inne dokumenty o liturgii św.

    Dzisiejsza liturgia
      okr. Narodzenia Pańskiego
Liturgia dnia na komórkę
Patroni dnia dzisiejszego
Dzisiejsza liturgia słowa
Teksty Liturgii Godzin na dziś
Komentarze liturgiczne
Msze święte - kiedy, gdzie?

    Varia - dodatki
Słownik Terminów Liturgicznych
Biblioteka - księgi i książki
Najpopularniejsze modlitwy
Materiały multimedialne online
Odnośniki do stron n/t liturgii
Formularze asysty w liturgii
Obrzędy mszy w różnych jęz.

    Czy wiesz, że...
W mojej wspólnocie spotkanie opłatkowe mieliśmy w adwencie. Część z nas chciała przygotować Eucharystię przed opłatkiem w... czytaj dalej

    Szybki kontakt

Napisz do nas:
redakcja@pascha.org.pl

    Polecamy stronę

    Pascha » Czytelnia liturgiczna » Ceremoniał Posług Liturgicznych
Służba ładu
Taką nazwę DSL proponuje dla kolejnej posługi liturgicznej, przeznaczonej dla dziewcząt (Kat. SL, 174). Na jej potrzebę wskazuje OWMR wymieniając wśród specjalnych posług poza prezbiterium tych, którzy w pewnych krajach przyjmują wiernych w drzwiach kościoła, wskazują im właściwe miejsca i utrzymują porządek w czasie procesji (68).
Katechizm Służby Liturgicznej określa ich zadania bardziej szczegółowo: ogólne zadanie służby ładu polega na trosce o usuwanie wszystkiego, co mogłoby zakłócać spokój i skupienie modlitewne w zgromadzeniu. Można tu wyliczyć dla przykładu następujące zadania: służba przy drzwiach, aby nie było zatłoczone przejście, zapraszanie do zajmowania wolnych miejsc, czuwanie, aby spóźniający się nie zakłócali skupienia i porządku, aby osoby nieodpowiednio ubrane nie wchodziły do kościoła (bardzo aktualne w miejscach turystycznych); zamykanie drzwi lub okien, gdy z ulicy dobiegają hałasy, zapobieganie przeciągom, uspakajanie lub delikatne wyprowadzanie dzieci płaczących; troska o porządek przy procesjach, zwłaszcza przy procesji komunijnej; troska o apteczkę czy kontakt z pielęgniarką (w większych zgromadzeniach) dla osób, które zasłabną itp. Od strony pozytywnej zadanie służby ładu można określić jako dopomaganie zgromadzeniu do skupienia modlitewnego. Słusznie, jeśli osoby pełniące służbę ładu jakoś tę funkcję zaznaczą w swoim stroju, żeby każdy z uczestników liturgii wiedział, że może się zwrócić do nich o pomoc. Służba ładu podejmuje także troskę o czystość i wystrój ołtarza i kościoła. Czyni to mając na uwadze zalecenia OWMR: W wystroju kościoła należy dążyć raczej do prostoty niż do przepychu. W doborze elementów zdobniczych należy dbać o prawdziwość rzeczy, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczaniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego (279).

Posługa procesyjna

Nieco poszerzony charakter w stosunku do służby ładu ma służba procesyjna. Możliwości włączenia się dziewcząt odpowiednio ubranych są w czasie procesji bardzo duże. Szczególnie dotyczą one czuwania nad dziećmi, sypiącymi kwiaty oraz niesienia symboli liturgicznych. Nad działalnością służby procesyjnej czuwa precentor (pomocnik ceremoniarza). Dziewczęta mogą także same brać udział w procesji z darami ofiarnymi.


wydrukuj artykuł   skomentuj artykuł   poleć znajomym

Prześlij nam uwagi o stronie!  Wpisz je poniżej i naciśnij Enter

    Zobacz także
Spis treści Ceremoniału
Posługi spełniane w prezbiterium
Posługi spełniane poza prezbiterium


redakcja@pascha.org.pl      informacje o serwisie
Copyright © 2000-2004 Beczka.net. Wszelkie prawa zastrzeżone